Rozhovor k aktuální nestabilní situaci kolem cen energií

Ceny energií vyletěly vysoko, fixování ceny drahých tarifů může být nyní nevýhodné.
Alternativou fixace je odebírání elektřiny a plynu za burzovní ceny
.

K aktuální nestabilní situaci kolem cen energií se vyjádřil také Michal Malaník, specialista ze společnosti Národní energie a ředitel energetické poradenské společnosti MOBZA s.r.o.:
„Velká část dodavatelů elektřiny a plynu nyní přistoupila k výraznému zdražení. To pocítí zejména spotřebitelé, kteří mají smlouvy na dobu neurčitou a nejsou tak proti zdražování chráněni výhodnou fixací“.

Součástí všeobecné paniky mezi spotřebiteli je hledání takového dodavatele, který nabízí fixované ceny co nejbližší těm z loňských ceníků energií. Hledat takové ceny je ovšem prakticky zbytečné.
Tarifní ceny porostou, i přes prognózy odborníků na energetiku, že v příštím roce začnou ceny na burze energií klesat, spotřebitelé se výrazného zlevňování nedočkají. Klienti si tedy buď mohou fixovat cenu energií, například na jeden rok, nebo vyhledají alternativní řešení této pro spotřebitele nevýhodné situace.

Takovým řešením může být přechod na produkty za spotové ceny, tedy odebírání elektřiny a plynu za přímé ceny na burze energií. „Nákup za burzovní ceny může být v současné době pro řadu spotřebitelů způsobem, jak se vyhnout do budoucna nevýhodné fixaci. Cena energií na spotovém trhu energií se neustále mění a spotřebitelé vždy platí aktuální cenu. Na případném poklesu tak oproti fixaci vydělají okamžitě,“ přibližuje výhody této varianty Michal Malaník.

Nákup elektřiny a plynu za velkoobchodní ceny podle Malaníka je pro spotřebitele minimálně výhodným dočasným řešením, než se trh s energiemi srovná. Současně nabízené produkty se spotovými cenami umožňují transparentně sledovat vývoj cen a také konečnou cenu, kterou spotřebitel zaplatí; klienti se mohou připravit na možné navýšení výdajů, nebo je naopak uklidní jejich snížení. „Nemusejí v současné době studovat ceníky různých dodavatelů, které se plošně výrazně zvýšily, ale budou nakupovat energii za nejvýhodnější cenu na trhu. Jakmile se ceny vrátí zpět na rozumnou hladinu, mohou zase zvážit fixaci na dva či tři roky,“ dodává odborník.

Působíme v rámci celého Zlínského kraje.

+420 601 002 268

INFO@MOBZA.CZ
ředitel společnosti

Michal Malaník

tel: +420 601 002 268
e-mail: malanik@mobza.cz
sekretariát

Adéla Holčáková

tel: +420 601 002 269
e-mail: info@mobza.cz
Sídlo firmy

nám. T. G. Masaryka 1281
760 01 Zlín

Provozovna

třída Tomáše Bati 6
760 01 Zlín

Mobza s.r.o.

Mobza s.r.o.

IČ: 09878882
DIČ: CZ09878882
SZ: C 124814 vedená u Krajského soudu v Brně